Birma, wiza, informacje wizowe

image

Obywatel Polski, wjeżdżając na terytorium Birmy, ma obowiązek posiadania odpowiedniej wizy. W tym wątku wszelkie informacje będą dotyczyć wizy turystycznej. W przypadku każdej innej odsyłam  na stronę ambasady Birmy w Berlinie http://www.botschaft-myanmar.de/, lub ambasady w Bangkoku http://www.myanmarembassybkk.com/.

Pierwsza sprawa praktyczna. Najbliższa dla nas ambasada birmańska znajduje się w Berlinie. Trzeba się zastanowić, czy wygodniej nam udać się do Berlina, załatwić sprawę korespondencyjnie, czy może wyrobić wizę niejako po drodze tj w Bangkoku. Nam osobiście do Berlina było za daleko, a do korespondencyjnego załatwiania wiz nie mamy zaufania w związku z czym postawiliśmy na opcję numer 3. W Bangkoku wszystko przebiegło bardzo sprawnie, na wizę express czekaliśmy parę godzin. Rano składaliśmy wniosek, a po południu paszporty czekały już na odbiór.

1. Wiza w Berlinie

Każdy turysta powinien ubiegać się o wizę z możliwie długim wyprzedzeniem.  W przypadku kilku wniosków wizowych należy wszystkie wysłać jednym listem. List powinien być POLECONY. Wiza ważna jest przez 3 miesiące od momentu jej wydania i uprawnia do jednokrotnego wjazdu na teren Birmy, nie dłuższego niż 28 dni od momentu przekroczenia granicy. Ambasada prosi aby wziąć pod uwagę, że wyrobienie wizy może zająć nawet do 2 czy 3 tygodni.

Dokumenty potrzebne do wyrobienia wizy:

1. Paszport (oryginał) ważny co najmniej 6 miesięcy
2. Dwa wypełnione wnioski wizowe, które można znaleźć  –tutaj–  Urzędnicy proszą, aby podać we wniosku czym się Państwo zajmują. Pisanie, że jest się dziennikarzem, członkiem organizacji walczącej o prawa człowieka i tego typu rzeczy raczej odpada jeżeli chce się mieć pewność, że uzyska się wizę.
3. Dwa zdjęcia paszportowe – po jednym na wniosek wizowy. Każde zdjęcie musi być przyklejone (nie przyczepione, zszyte, a przyklejone)
4. Koszt wyrobienia wizy w ambasadzie na dzień 10.12.2014 to 25 Euro. Można zapłacić przelewem bankowym i dołączyć potwierdzenie przelewu, albo zapłacić w gotówce. W razie gdyby wniosek wizowy został odrzucony, opłata nie podlega zwrotowi. Numer rachunku bankowego na który należy przelać pieniądze:

Deutsche Bank AG; Adresse / Address: Unter den Linden 13-15, D-10117 Berlin
Konto-Nr. / account No.: 4350773, BLZ / bank code: 100 700 00
Swift Code: DEUTDEBBXXX , IBAN: DE 78100700000435077300

5. Należy dołączyć zaadresowaną na siebie pustą kopertę z przyklejonymi niemieckimi znaczkami pocztowymi jak się ma 😉 Jeżeli się nie ma, należy dołączyć 10 Euro w gotówce ! Zatem jeżeli nawet robisz płatność w formie przelewu bankowego to opłata za międzynarodowe znaczki pocztowe w wysokości 10 Euro powinna być dołączona do koperty w banknocie, albo w bilonie.

2. Wiza w Bangkoku

Wizę w Bangkoku możemy wyrobić pod adresem:

        132, Sathorn Nua Road, 
        BANGKOK 10500
        (662) 234-4698, 233-7250, 234-0320,  637-9406 

mapka

ambasada birmy bangkok

Ambasada otwarta jest od poniedziałku do piątku. Wnioski wizowe można składać jednak tylko w godzinach: 9.00 – 12.00, a wizy odbierać od 15.30 do 16.30. Warto wziąć pod uwagę, że korki w Bangkoku są przeraźliwe i tak np z Khao San Road będziemy jechać ok 4o minut nawet do godziny, a z lotniska Suvarnabhumi nawet 1.5h ! Z Dong Mueng trudno to przewidzieć 😉 . Wiza ważna jest przez 3 miesiące od momentu wyrobienia (mimo informacji na stronie ambasady, że ważna jest tylko przez miesiąc) i uprawnia do jednokrotnego wjazdu na maximum 28 dni od momentu przekroczenia granicy. Koszt wizy wyrabianej tego samego dnia co złożenie wniosku to 1260 Bahtów, wiza na następny dzień to 1000 Bahtów, wiza na 3 dni później – 810 Bahtów. W wysokim sezonie może być problem z uzyskaniem wizy w jeden dzień, chociaż wszystko zależy od siły argumentów 😉

1. Paszport (oryginał) ważny co najmniej 6 miesięcy
2. Dwa wypełnione wnioski wizowe, które można znaleźć  –tutaj–  , albo na dostać za darmo na miejscu. Urzędnicy proszą, aby podać we wniosku czym się Państwo zajmują. Pisanie, że jest się dziennikarzem, członkiem organizacji walczącej o prawa człowieka i tego typu rzeczy raczej odpada jeżeli chce się mieć pewność, że uzyska się wizę.
3. Dwa zdjęcia paszportowe – po jednym na wniosek wizowy. Jedno zdjęcie musi być przyklejone (nie przyczepione, zszyte, a przyklejone), a drugie przyczepione spinaczem.
4. Kopia paszportu (na wszelki wypadek wypada mieć 2)

Warto przyjechać na otwarcie, lub tuż przed otwarciem ambasady, bo kolejki potrafią być na prawdę długie. Z wypełnionym wnioskiem wizowym stoimy do okienka, w którym Pan przejrzy czy nasze dokumenty są dobrze wypełnione. Jeżeli tak to otrzymamy numerek, z którym idziemy do kolejnego okienka, gdzie kolejny Pan weźmie od nas wnioski, paszport i zażąda zapłaty w wysokości odpowiedniej do tego w jakim tempie ma zostać wyrobiona wiza. Otrzymujemy paragon, który bezwzględnie trzeba ZATRZYMAĆ. Z tym paragonem udajemy się następnie po odbiór paszportu, w którym mamy wklejoną wizę. Sprawdzamy czy wszystko się zgadza i jedziemy do Birmy 😉

UWAGA !!! Koniecznie trzeba sprawdzić czy ambasada nie jest zamknięta z powodu licznych na kalendarzu świąt birmańskich. Kalendarz dostępny —tutaj— iii koniecznie trzeba mieć ze sobą Bahty – inna waluta nie jest uznawana !

3. E- wiza

Ostatnio procedury wyrabiania wiz mocno się upraszczają, w związku z czym obywatele Polscy są w gronie obywateli państw, którzy mogą się ubiegać o tzw wizę elektroniczną. Z najnowszych informacji Ministerstwa Immigracji wynika, że z wizą elektroniczną wlecimy już trzema portami lotniczymi – Rangun, Mandalay i Nay Pyi Daw.
Wyrabianie e-wizy odbywa się w 4 krokach.

1. Wypełniamy wniosek elektroniczny
2. Potwierdzamy dane i płacimy za pomocą karty kredytowej
3. Czekamy na potwierdzenie, które w ciągu 3 dni powinno dojść nam na podanego we wniosku maila.
4. Podbijamy e-wizę na lotnisku, przez które wlatujemy do Birmy.

Koszt wizy to 50 $

Wnioski możemy składać —tutaj—-

4. Na dzień dzisiejszy 10.12.2014 nie ma możliwości wyrobienia wizy na granicach lądowych dla turystów (visa on arrival).

4 thoughts on “Birma, wiza, informacje wizowe

  • 25 stycznia, 2015 at 1:55 pm
    Permalink

    No można sobie wyrobić e-wizę ale te wklejane do paszportu w BKK są bardzo ładne

    Reply
  • 18 kwietnia, 2016 at 10:35 am
    Permalink

    hej, wiesz czy jest szansa zrobić zdj do wniosku na miejscu w ambasadzie w Bangkoku?

    Reply
    • 18 kwietnia, 2016 at 6:11 pm
      Permalink

      Hej,
      dokładnie nie pamiętam, ale wydaje mi się, że na miejscu w ambasadzie jest to niemożliwe. Natomiast jestem pewny, że gdzieś w okolicy jest punkt photo i bez problemu zrobisz zdjęcie jak tylko poszukasz 😉 Pozdrawiam

      Reply

Dodaj komentarz